Aktualności

19 07 2011

Barwy Świata. Maroko

Włączyłam się w pomoc przy organizowaniu festiwalu "Barwy Świata. Maroko". Festiwal odbędzie się w dniach 20-23 października 2011r.

Festiwal - pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Maroka w Warszawie Pana Moha Ouali Tagma oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego - jest pierwszym tak rozbudowanym wydarzeniem poświęconym w całości kulturze Maroka. Projektem tym bardziej istotnym, że marokański Fez to miasto partnerskie Krakowa.

Podejmując się organizacji tej czterodniowej imprezy mamy w pamięci fakt, że w tym roku przypada 220. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. 1 lipca 1791 pisarz, podróżnik i dyplomata - Jan Potocki - dotarł do Tangeru, jako poseł króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do sułtana Al-Jazida ibn Muhammada. Doceniamy też fakt,  że na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mimo chmury pyłu wulkanicznego wiszącego nad Europą, jako jeden z nielicznych polityków zagranicznych, przybył premier Maroka Abbas El Fassi.

Festiwal Barwy Świata. Maroko w Krakowie to impreza skierowana do mieszkańców Małopolski w każdym wieku - dorosłych, studentów, młodzieży dzieci. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o społeczeństwie, życiu codziennym, obyczajach, historii a także aktualnych problemach mieszkańców Maroka – będącego obecnie głównym celem wyjazdów turystycznych Polaków w Afryce Północnej. Wierzymy, że przekazana w ten sposób wiedza wpłynie na promowanie idei dialogu i współpracy, jak również przyczyni się do lepszego poznania i zrozumienia arabskiej kultury wśród Polaków.

Uczestnicy Festiwalu zyskają możliwość wzięcia udziału między innymi we wspólnej wystawie fotograficznej Jerzego Skarżyńskiego (Radio Kraków) i Jakuba Ciećkiewicza (Dziennik Polski), penetrujących Maroko dziennikarsko i artystycznie, zobaczą unikalną w skali światowej kolekcję  XIX-wiecznych pocztówek – portretów kobiet arabskich, wezmą udział w wernisażu współczesnej marokańskiej malarki i mistrzyni kuchni, wysłuchają prezentowanych po raz pierwszy w Polsce wierszy Tuaregów (tłumaczonych specjalnie z okazji festiwalu), w pokazach filmów, wykładach, warsztatach, slajdowiskach, prezentacjach rzemiosła i tańca marokańskiego.

Spotkania z Marokiem odbywać się będą przez cztery dni w salach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, w Klubie Piwnica pod Baranami, w Muzeum Etnograficznym oraz w Klubie Podróżników Śródziemie. Festiwal zakończy  Salon Poetycki Anny Dymnej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - poświęcony twórczości Tuaregów.

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie:

http://www.dziennik.krakow.pl/pl/po-godzinach/barwy-swiata-maroko-w-krakowie/1148748-barwy-swiata-maroko-w-krakowie.html