Loading

Atak Glinoludów

Wrzesień 2015

Atak Glinoludów

Gliniada jeszcze do niedawna była jedną z najciekawszych plenerowych imprez w Polsce. Był to nie tylko rewelacyjny pomysł na promocję regionu, ale także lokalnego produktu, którym jest słynna bolesławiecka ceramika. Raz do roku Bolesławiec stawał się sceną dla popisów Glinoludów, które przejmowały władzę nad miastem.

Pierwszy raz od dziewięciu lat w tracie Bolesławieckiego Święta Ceramiki nie odbędzie się Gliniada. Szkoda, bo była to niezwykła inicjatywa, która z roku na rok przyciągała większą liczbę nie tylko uczestników samego pochodu, ale także osób chętnych podziwiać widowisko.

Każdego roku jedną z najciekawszych atrakcji święta był konkurs na najlepsze przebranie dla pojedynczej osoby oraz dla zorganizowanej grupy. Konkursowi towarzyszył przemarsz Glinoludów przez centrum Bolesławca w takcie, którego prezentowano kreacje. Uczestnictwo w Paradzie było darmowe, a jedynym wymogiem było posiadanie białego ubrania, które „malowało” się gliną.

_MG_9175

_MG_8799

_MG_8660

_MG_8607

 

Paradę Z Miłości do Gliny wymyślił i zapoczątkował Pan Bogdan Nowak, czyli pochodzący z Bolesławca artysta – aktor i mim. Glinoludy miały stać się archetypem rodzaju ludzkiego. Sama Gliniada stała się natomiast symbolem związku regionu z przemysłem ceramicznym, a także miłości do tradycji ceramicznej.

 

_MG_8904

_MG_8789

_MG_6697

_MG_8774

 

Niesamowitą atrakcją w 2014 roku były, odbywające się w czasie parady, widokowe loty helikopterem. Tradycją Gliniady stały się także śluby Glinoludów podczas, których realnie pobierały się zakochane pary. W tym wyjątkowym państwowym ślubie brały udział nie tylko rodziny Młodych, ale również wszyscy uczestnicy festiwalu.

 

Kilka fotograficznych porad:

1. Zabezpiecz aparat przed zabrudzeniem. Glinę naprawdę trudno usunąć z obiektywu.

2. Weź obiektyw, który pozwoli Ci na fotografowanie różnych scen bez potrzeby zmiany szkła. Zmiana obiektywu w miejscu gdzie glina wręcz spada z nieba, jest poważnym zagrożeniem dla aparatu. Najlepiej sprawdzi się w tych warunkach np. zoom 18-200.  

3. Zapomnij o fotografowaniu ze statywu. Gliniada jest okazją do ćwiczenia się w fotografii reportażowej i portretowej.

4. Miej oczy szeroko otwarte i staraj się być nie tylko w centrum najważniejszych wydarzeń, ale także na uboczu, aby uwiecznić np. same przygotowania do udziału w paradzie.

_MG_9046

 

Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny 🙂