Loading

Balaton – Bélatelep

Lipiec 2017

Balaton – Bélatelep

Jakoś tak bywa, że gdy przejeżdżam przez Węgry to zawsze zatrzymuję się na chwilę odpoczynku nad Balatonem. Zazwyczaj jest to w miejscowości Bélatelep. Dla mnie jest to miejsce idealne – spokojne, pozbawione tłumów i ciche. Właśnie dlatego lubię tu wracać… i jeszcze dlatego, że zawsze gdy tu jestem świeci słońce a woda jest tak krystaliczna, że widać piaszczyste dno. Gdy patrzę na kolor wody w Balatonie to nie dziwi mnie, że Węgrzy nazywają go morzem.

 

www.dominikakustosz.com

 

Północne wybrzeże stanowią góry pochodzenia wulkanicznego. Najbardziej znana jest bazaltowa góra Badacsony, która znajduje się na terenie Balatońskiego Parku Narodowego. Z górą tą wiąże się lokalna legenda o walce olbrzymów (możecie ją przeczytać w Bajkowym Zakątku). Natomiast od południa wybrzeże jest piaszczyste. To właśnie tutaj przyjeżdża większość turystów, których każdego roku jest ok. 2 milionów. O ile latem jezioro jest wręcz okupowane przez ludzi to przez pozostałą część roku jest to królestwo ptaków. BirdLife International w 2002 roku uznał Balaton za ostoję ptaków IBA, czyli miejsce kluczowe dla ich ochrony. Zimują tutaj m.in głowienka zwyczajna, gęś zbożowa i białoczelna, gęgawa, gęgoł. Podczas gdy jesienią zatrzymują się na przerwę rybitwy popielate. Natomiast wiosną swój dostojny urok na tle błękitnej wody prezentują łabędzie.

 

www.dominikakustosz.com

W Bélatelep najbardziej zauroczyła mnie część plaży, którą pokrywają niezliczone ilości muszli. Większość z nich jest połamana i z daleka wygląda jak piasek. Są to głównie części muszli małży m.in: skójki malarskiej, szczeżuji wielkiej, dwóch gatunków Corbicula: fluminalis i fluminea. Zagrożeniem dla małży z Balatonu są gatunki inwazyjne (czyli takie, które rozprzestrzeniły się naturalnie lub z udziałem człowieka i stanowią zagrożenie dla lokalnych gatunków): racicznica zmienna i szczeżuja chińska.

 

www.dominikakustosz.com

 

Nad Balatonem są też takie miejsca gdzie woda zdecydowanie mniej zachęca do kąpieli za to dużo bardziej do obserwacji wodnych roślin. Tam gdzie jest trochę więcej zanieczyszczeń często w wodzie pływają sinice. W wielu miejscach z łatwością wypatrzeć można też jedną z trzech występujących tutaj gatunków rzęs wodnych, spirodelę wielokorzeniową, wolfie bezkorzeniową, oraz roślinkę o uroczej nazwie żabiściek pływający. Ponadto, w Balatonie rośnie także kotewka orzech wodny, grzybień biały i grążel żółty.

 

www.dominikakustosz.com

 

W głębi wody jeziora faluje wywłócznik kłosowy, rogatek sztywny i rdestnica przeszyta. Pisząc o roślinach Balatonu warto też wspomnieć, że część jego brzegów porasta pałka wodna oraz trzcina pospolita, która czasami rośnie nawet w jego głębi. To właśnie te miejsca zapewniają ochronę lęgującym tutaj ptakom wśród których wymienić można: bąki, czaple modronose, ślepowrony, czaple białe i urocze tamaryszki.

 

www.dominikakustosz.com

 

Mam nadzieję, że przekonałam Was iż Balaton jest niezwykle interesujący przyrodniczo i o każdej porze roku można tutaj zobaczyć nie tylko ciekawe rośliny ale i zwierzęta. Co więcej, jest największym jeziorem w Europie Środkowej jednak ze względu na to, iż jego średnia głębokość to zaledwie 3 metry, w lecie jego wody nagrzewają się do 28 stopni Celsjusza. Powiem szczerze, że choćby z tego ostatniego powodu zdecydowanie bardziej polecam Wam urlop nad Balatonem niż nad naszym morzem.