Loading

Dyniowy zawrót głowy

Październik 2015

Dyniowy zawrót głowy

Nie tak dawno temu trudno było w naszym kraju kupić dynię, a co dopiero mówić o tym, aby kupić jakąś jej odmianę. Obecnie na lokalnych placach targowych możemy w nich wybierać i przebierać. Najczęściej spotykane to:

  • Dynia zwyczajna
  • Dynia piżmowa
  • Dynia hokeiści
  • Dynia makaronowa

Co raz większą popularnością cieszą się też małe, różnokształtne dynie ozdobne.

 

_MG_1658

 

Dynie zagościły w naszych domach jako jesienne elementy dekoracji, stały element diety, a nawet jako dodatek do naturalnych kosmetyków. Nic bowiem nie rozgrzej nas tak jak talerz ciepłej zupy dniowej z curry i prażonymi pestkami dyniowymi, której sam kolor kojarzy nam się ze słońcem. Humor poprawią każdemu również kosmetyki dyniowe, które nie tylko rewelacyjnie działają na skórę, ale także cudownie pachną. Do pysznych dyniowych deserów nikogo nie trzeba przekonywać…

 

_MG_1723

 

Nie powinno więc nikogo dziwić, że organizowany przez wrocławski ogród botaniczny Festiwal Dyni z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

 

mini

 

W tym roku Festiwal odbywa się jest już po raz dwunasty. W programie jak zawsze można znaleźć stałe elementy imprezy np.:

  • konkurs na największą dynię
  • konkurs na dyniowe przebranie
  • konkurs na najsmaczniejsze dyniowe danie
  • czy wystawę najdziwniejszych dyń

 

_MG_1712.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także kiermasz, na którym w tym roku swoje wyroby sprzedawać będzie 50 wystawców. Ja co roku kupuję na nim nasiona dyń i tykw, ale wybór asortymentu jest o wiele większy.

To oczywiście zaledwie kilka atrakcji, które w czasie Dolnośląskiego Festiwalu Dyń można zobaczyć i przeżyć. Dlatego najlepiej będzie jeśli sami się na niego wybierzecie do czego Was gorąco zachęcam. Tym bardziej, że co roku podczas festiwalu dopisuje piękna pogoda.

 

Festiwal dyni

 

Dodatkową atrakcją festiwalu jest spacer po ogrodzie botanicznym, który o tej porze roku jest równie piękny jak wiosną i latem, o czym wiele osób zapomina.

 

_MG_1543

 

PS. Nie uważacie, że angielskie słowo pumpkin oddaje całą pulchność i słodycz dyni, a nasze polskie określenie jest jakieś takie twarde?