Loading

Festiwal kwiatów i sztuki

Kwiecień 2016

Festiwal kwiatów i sztuki

W tym roku odbędzie się już XXVIII Festiwal Kwiatów i sztuki w Książu. Miałam to szczęście, że w ubiegłym roku długi weekend majowy spędzałam we Wrocławiu więc była to idealna okazja do odwiedzenia zamku i wzięcia udziału w festiwalu.

 

www.dominikakustosz.com

 

W zamkowych wnętrzach kwietne aranżacje prezentują się wręcz bajecznie. Mało kto wie, że zamek w Książu jest trzecim największym zamkiem w Polsce (po Wawelu i Malborku). Został wybudowany w latach 1288–1292. Patrząc na jego lokalizację nie trudno się domyślić, że jego historia była niezwykle burzliwa. Jeśli chcecie poznać kilka najważniejszych dat z dziejów tego miejsca to koniecznie zajrzyjcie na stronę zamku.

 

1 (24 of 43)

 

Również nazwa zamku przez wieki ewoluowała. Najstarsza zanotowana nazwa warowni to Frstenstein. W kolejnych stuleciach nazwa ta zmieniała się nieznacznie np. na: Fuerstenberg, Furstinberg, Fürstinsteyn, Fürstensteyn i Fürstenstain. W XIX i w pierwszej połowie XX wieku nazywano go Książęcym Głazem lub Książęcą Skałą. Dopiero po II Wojnie Światowej zamek mianowano Książnem lub Księżnem, a od roku 1947 zyskał nazwę Książ.

 

1 (27 of 43)

 

W czasie festiwalu można podziwiać największa polską wystawę drzewek bonsai. W tym roku będzie ona połączona z pokazem zbroi japońskich oraz wystawą Suiseki.  Tegoroczny festiwal jest także niezwykle atrakcyjny ze względu na pozostałe atrakcje takie jak np.:  ekspozycję kilkumetrowych konstrukcji florystycznych wykonanych przez słynnego Tomasa de Bruyne, warsztaty florystyczne oraz bitwę florystyczną na żywo.

 

1 (26 of 43)

1 (20 of 43)

1 (21 of 43)

 

Niestety w moim odczuciu niewątpliwym minusem Festiwalu Kwiatów jest towarzyszący mu jarmark. Można tutaj kupić wszystko zaczynając od ciupag, waty cukrowej, plastikowych zabawek z Chin, a kończąc na winach. W powietrzu unosi się zapach grillowanych kiełbas wymieszany z oparami gotowanej kukurydzy i pieczonego popcornu. Natomiast ze sklepikowych głośników słychać tradycyjne polskie nuty disco polo… Być może dla osób z dziećmi jest to swego rodzaju atrakcją, jednak dla tych którzy kochają naturę i ciszę jest to spora niedogodność. Szkoda, że organizatorzy festiwalu nie skupiają się jedynie na kwiatach i sztuce również na terenie przy zamkowym, a nie tylko w jego wnętrzu.

 

Przydatne informacje:

  • bilet wstępu kosztuje 27 zł – aby uniknąć stania w długiej kolejce do kasy polecam kupienie go on-line na spokojnie w domu
  • pełen program festiwalu można pobrać tutaj
  • będąc w Książu warto zwiedzić przy okazji Palmiarnię, która jest jedynym takim obiektem w Polsce zachowanym w swej historycznej konstrukcji