Loading

Foto grzybobranie

Listopad 2015

Foto grzybobranie

Mam znajomego, który uważa, że nie ma nic gorszego na świecie niż chodzenie do lasu na grzyby. Zawsze się o to spieramy, ponieważ ja mam całkowicie odmienne zdanie. Uwielbiam chodzić po lesie i choć nie znam się zbyt dobrze na grzybach, to ich szukanie sprawia mi ogromnie dużo przyjemności. Zazwyczaj moje grzybobranie kończy się jednak pustym koszykiem i pełną kartą pamięci w aparacie.

 

_MG_1186

 

Trzeba mieć świadomość, że fotografowanie grzybów jest nie lada wyzwaniem. Często wymaga leżenia w mokrej ściółce, albo pośród kolczastych łodyg jeżyn. Zazwyczaj kończy się też przyniesieniem z lasu kilku dodatkowych towarzyszy… kleszczy. Pamiętajcie więc o odpowiednim obuwiu i ubraniu, które Was ochroni przed takimi atrakcjami.

 

a 449

 

W grzybach najbardziej fascynuje mnie ich różnorodność. Ich kształty i kolory sprawiają, że każdy gatunek jest niepowtarzalny i wart uwiecznienia. Jedne wyglądają jak kolczaste kule, inne jak ogniste płomienie, jeszcze inne jak bezkształtna galaretka.

 

_MG_0946

a 251

a 470

 

Są takie, które rosną pojedynczo i takie, które rosną w gromadach.

 

_MG_1153

IMG_7705

 

Największym wyzwaniem w fotografowaniu grzybów jest oczywiście brak odpowiedniej ilości światła. Zrobienie zdjęć z ręki jest niezwykle trudne, ale można sobie z tym poradzić. Oczywiście najprostszym sposobem jest zabranie do lasu statywu. Jednak jeśli go nie mamy lub nie chce nam się go nosić warto pamiętać, że w zrobieniu ostrych zdjęć pomoże zwiększenie ISO. Niezwykle pomocna jest także mała, trójkątna blenda, którą doświetlimy pojedyncze okazy. Jej podstawową zaletą jest wielkość i lekkość. W przeciwieństwie do statywu blendę taką spokojnie zmieścimy w kieszeni. W fotografowaniu grzybów idealnie sprawdzi się typowy obiektyw makro z dobrym światłem (najlepiej 1.8 lub 2.8).

 

IMG_7699

IMG_1178

 

Gdy już sfotografujecie wszystko co wystaje ze ściółki, podnieście głowy i zobaczcie co czai się na pniach drzew.Tzw. huby, czyli owocniki grzybów nadrzewnych są równie piękne i fotogeniczne co pozostałe grzyby. Natomiast na pniakach i lezącym drewnie wprawny obserwator bez problemu odnajdzie przedstawicieli śluzowców. Jest to jedna z najciekawszych grup organizmów dlatego warto się im przyjrzeć z bliska.

 

Lasy i grzyby