Loading

Festiwal kwiatów

Kwiecień 2016

Festiwal kwiatów

Festiwal kwiatów w Holandii jest jednym z najbardziej kolorowych, a na 100% najpiękniej pachnącym festiwalem na świecie. W tym roku spełniłam swoje marzenie i w końcu wzięłam w nim udział.

 

www.dominikakustosz.com

 

Parada odbywa się na trasie z Noordwijk do Haarlem, i choć jest nie duża, to warto ją zobaczyć. Na samochodach i specjalnych platformach przez miasto przejeżdżają bajecznie kolorowe, kwietne konstrukcje. W powietrzu unosi się skumulowany aromat hiacyntów wymieszany z zapachem innych kwiatów… jedyna myśl, która przychodzi do głowy to pytanie „ile kwiatów przeznaczono na przygotowanie parady?”.

 

www.dominikakustosz.com

 

Z głośników zamontowanych na platformach słychać było muzykę, która konkurowała głośnością z melodiami granymi przez pochód muzyków. Dobrze, że gorące rytmy rozgrzewały wszystkich obserwujących paradę gdyż mimo słońca było zimno.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Wśród zgromadzonych wzdłuż ulic osób widać twarze z dosłownie całego świata. Co ciekawe, mimo iż ludzi jest naprawdę sporo to nie odczuwa się tłoków. Wszystko jest tak zorganizowane, że bez problemu można obejrzeć paradę z bliska. Dzięki temu można się przyjrzeć misternej pracy dekoratorów tworzących te kwietne rzeźby.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

Każda platforma biorąca udział w paradzie jest oceniana i ma możliwość wygrania konkursu na najpiękniejszą konstrukcję. W tym roku wygrała platforma, która również mi podobała się najbardziej. Zobaczcie sami jaka była cudowna:

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Przydatne informacje:

  • Do Bollenstreek warto przyjechać przynajmniej 1,5 godziny przed festiwalem ponieważ później zamykane są wszystkie drogi dojazdowe do miasta.
  • Pamiętajcie, że w kwietniu w Holandii pogoda może być nieprzewidywalna. W tym roku świeciło słońce, padał deszcz, a później nawet grad. Jednak najgorszy był mocny i przenikliwie zimny wiatr.
  • Po festiwalu najlepiej wypożyczyć rower i wybrać się na przejażdżkę po okolicznych polach tulipanowych.
  • Jeśli chcecie zaplanować majowy lub przyszłoroczny wyjazd, aby podziwiać kwietne festiwale w Holandii to koniecznie zapoznajcie się z informacjami na stronie o holenderskich tulipanach.