Loading

Jezioro Bohinj

Lipiec 2017

Jezioro Bohinj

U podnóży Alp Julijskich znajduje się urokliwe polodowcowe jezioro Bohinj (Jezioro Bohinjsko). Jest to największe stałe jezioro Słowenii mające ponad 4 km długości i ok. 1 km szerokości. Jest również najgłębszym jeziorem tego kraju.

 

 

Miejscem idealnym do zatrzymania się jest znajdujące się nad samym brzegiem jeziora Ribcev Laz. Nie ma tu wielu atrakcji ale jest cisza i spokój, czyli to czego zawsze najbardziej poszukuję podczas moich wyjazdów. Największą atrakcją miasteczka jest Kościół św. Jana Chrzciciela, które początki sięgają czasów romańskich. Nieopodal Kościoła znajduje się Pomnik Czterech odważnych mężczyzn. upamiętnia on pierwszych zdobywców góry Triglav.

 

 

Nad brzegiem jeziora w dumnej postawie stoi Zlatorog. Jest to pomnik legendarnej kozicy o złotych rogach, która prawie została zabita przez nieszczęśliwie zakochanego Zielonego Myśliwego. Legenda ta znana jest nie tylko w całej Słowenii, ale także w Włoszech i w Austrii. Po raz pierwszy spisał ją Karel Dežman (w roku 1868), ale w późniejszym okresie na podstawie tej opowieści powstała nawet opera. Obecnie większość osób, nie znając tej legendy, kojarzy Zlatoroga z etykiet piwa największego Słoweńskiego browaru – Laško.

 

 

Jezioro Bohinj jest idealnym miejscem wypadowym jeśli ktoś chce poznać uroki Parku Narodowym Triglav. Dla wielu osób może być zaskakujące, że jest to jedyny Park Narodowy w tym kraju. Warto sobie wówczas uświadomić, że Słowenia ma powierzchnię niewiele większą od połowy województwa mazowieckiego! Park Triglav jest niezwykłym miejscem spotkań z dziką przyrodą. Z łatwością można natrafić na kozice ponieważ jest ich tutaj aż 3000. Również ornitolodzy będą zadowoleni z wizyty w  Parku ponieważ występuje tu aż 84 gatunki ptaków. Jest to też idealne miejsce dla miłośników roślin. Dla mnie najciekawsze były oczywiście te, które można wykorzystać w naturalnej medycynie. Najwięcej na ten temat napisał profesor Chandra Prakash Kala, który w swoich publikacjach etnobotanicznych wymienia aż 59 gatunków roślin z terenu Parku wykorzystywanych przez lokalną ludność w celach leczniczych. Jeśli chcecie poznać rośliny rosnące na terenie PN Triglav to skorzystajcie z klucza online, który znajdziecie tutaj.

 

 

2 komentarze

 • Ania (wroznestrony.pl)

  Niestety podczas mojej zeszłorocznej wycieczki do Słowenii nie dotarłam nad to jezioro, ale mam nadzieję, że kiedyś jeszcze je odwiedzę 🙂 Piękne okolice 🙂

  Lipiec 2017 at 18:32
  • kustoszd
   Dominika Kustosz

   Polecam Ci je. Moim zdaniem ma większy urok niż Jezioro Bled ponieważ jest zdecydowanie bardziej dzikie.

   Lipiec 2017 at 18:53