Loading

Jezioro Galilejskie – Jezioro Jezusowe

Czerwiec 2016

Jezioro Galilejskie – Jezioro Jezusowe

Zgodnie  z Talmudem „kto nie widział Jeziora Galilejskiego, nie widział w życiu niczego pięknego”. Dla każdego katolika miejsce to owiane jest mistyką biblijnych przypowieści. Tu właśnie tutaj Jezus dokonywał cudów: uciszył burzę, chodził po wodzie, nakarmił głodujące tłumy, a także powoływał uczniów. Również tutaj Piotr wyłowił rybę, z której pyska wyjął dwudrachmę na opłacenie podatku.

 

www.dominikakustosz.com

 

Nim przyjechałam nad Jezioro Galilejskie miałam swoją wizję tego miejsca. Spodziewałam się ciszy, spokoju… może nawet atmosfery duchowości. Wyobrażałam sobie rybaków i ich sieci, brodzące w wodzie ptaki i ogólnie panującą sielankę. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Wręcz zszokował mnie fakt, że Tyberiada uznawana za jedno z czterech świętych miast judaizmu, jest tak naprawdę centrum wakacyjnej rozrywki. Wokół brzegu jeziora wznoszą się jedynie hotele, dyskoteki i aquaparki. Ponieważ, każdy budynek ma ogrodzoną działkę to do tafli jeziora praktycznie nie da się dojść. Choć trudno w to uwierzyć to dużym problem było dla mnie nawet wypatrzenie wśród restauracyjek i barów niepozornego kościoła św. Piotra. Słuchając dochodzących zewsząd dźwięków muzyki disco trudno sobie wyobrazić, że to właśnie po tej ziemi stąpał Jezus.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Ciekawostką jest fakt, że Tyberiada położona jest w Rowie Jordanu, który jest najbardziej na północ wysuniętą częścią Rowu Abisyńskiego należącego do Wielkich Rowów Afrykańskich. Niestety ma to swoje konsekwencje, którymi są liczne trzęsienia ziemi. A także plusy, czyli cudowne źródła termalne. To właśnie one, oraz Muzeum Mozaiki, są według mnie największą atrakcję tego miejsca. Warto dodać, że tutejsze gorące źródła są bogate w związki siarki, chlorowodorku i soli wapiennych. Dzięki czemu mają one świetne działanie lecznicze w takich chorobach jak reumatyzm i artretyzm, a także zaburzeniach układu nerwowego i rozrodczego.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Jezioro Galilejskie znane jest pod kilkoma nazwami: Jezioro Tyberiadzkie, Genezaret oraz morze Kinneret. Ta ostatnia nazwa prawdopodobnie pochodzi od hebrajskiego słowa kinnor, czyli harfa/lira, i odnosi się do kształtu jeziora widzianego z lotu ptaka.

 

www.dominikakustosz.com

 

Trzeba przyznać, że wody Jeziora Tyberiadzkiego wciąż są czyste i dlatego żyje w nich wiele zwierząt np. raki i żółwie. Co więcej, można tutaj spotkać m.in.: pelikany, perkozy dwuczube, kormorany małe, czaple modronose i białe, oraz rybitwy białowąse i mewy. Wśród ryb najpopularniejsze są sardynki, cefale i tilapie.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Wspomniane tilapie złote nazywane są tutaj rybami św. Piotra. Przysmak ten jest jednym z najdroższych dań we wszystkich lokalnych restauracjach. Koszt jednej ryby to ok. 100 zł. Ryba przyrządzana jest na grillu i podawana w zestawie z licznymi dodatkami: oliwkami, surówkami, sosami. Na 100% nie jest to rarytas, za który warto tyle zapłacić, ale nie można być nad Jeziorem Galilejskim i nie zjeść ryby św. Piotra.

 

www.dominikakustosz.com

 

Być może gdybym odwiedziła inną miejscowość nad brzegiem jeziora niż Tyberiada, to miałabym lepsze zdanie o tym miejscu. Jednak, ze względu na to, że widziałam tylko to jedno miasto to stwierdzam, że jest to najmniej ciekawa atrakcja tego kraju.

 

www.dominikakustosz.com

 

Kilka ciekawych faktów o tym miejscu:

  • nazwa miasta Tiberias została nadana na cześć cesarza rzymskiego Tyberiusza
  • Tyberiada jest najniżej położonym miastem w Izraelu
  • na dziedzińcu kościoła św. Piotra znajduje się kamienny pomnik w kształcie ołtarza z herbami polskich miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Lwów i Wilno), został on wybudowany pod koniec II wojny światowej ze składek polskich uchodźców
  • Jezioro Galilejskie ma 21 km długości, 10 km szerokości i 50 m głębokości, a do tego jest najniżej położonym jeziorem słodkowodnym na ziemi –  aż 209 m poniżej poziomu morza!
  • na brzegu Jeziora Galilejskiego, nieopodal Tabgha, odnaleziono szczątki człowieka neandertalskiego

 

www.dominikakustosz.com