Loading

Keukenhof

Maj 2016

Keukenhof

Bez wątpienia Keukenhof to najpiękniejszy wiosenny ogród na świecie i jeden z ważniejszych powodów, dla których powinno się odwiedzić Holandię.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

W tym roku, to już ostatni weekend podczas, którego można podziwiać piękno tego miejsca. Ogród Keukenhof każdego roku otwarty jest bowiem przez zaledwie dwa miesiące (od końca marca do połowy maja). Miałam to ogromne szczęście, że w tym roku nareszcie udało mi się go zwiedzić. I muszę szczerze przyznać, że jeden dzień w tym niezwykłym miejscu to stanowczo za mało dlatego w przyszłym roku planuję kolejny wypad do Holandii 🙂

 

www.dominikakustosz.com

 

Ogród ten ma powierzchnię 32 ha, na której 40 ogrodników ręcznie sadzi ponad 7 milionów kwiatów cebulowych. Oczywiście najwięcej jest tulipanów, ale są tutaj także hiacynty, krokusy, narcyzy, żonkile i wiele innych. Sadzenie roślin odbywa się jesienią, natomiast wiosną po przekwitnięciu kwiatów, wszystkie bulwy są wykopywane i w następnym roku na nowo sadzone. Jednakże co roku, ogród przechodzi metamorfozę i jest na nowo planowany. Każdego roku wybierany jest także inny temat przewodni dla całej aranżacji. W 2016 roku tematem tym jest „Złoty wiek„, natomiast w ubiegłym roku był to słynny „Vincent Van Gogh”. Patrząc na zdjęcia nikogo nie powinno dziwić, że każdego roku przyjeżdża tu ok. 800 tys. zwiedzających z całego świata. Wiem po sobie, że gdy raz zobaczy się to miejsce to będzie się tutaj chciało wracać bez przerwy.

 

www.dominikakustosz.com

 

Historia ogrodu sięga XV wieku kiedy to obszar ten był częścią posiadłości holenderskiej księżnej – Jakoby van Beieren. Księżna spędzała tutaj większość swego czasu poświęcając go m.in. na zbieranie ziół do zamkowej kuchni. To właśnie stąd wywodzi się obecna nazwa ogrodu: Keukenhof oznacza dosłownie „ogród kuchenny”. W roku 1830, znany architekt krajobrazu, Zocher zaprojektował w tym miejscu ogród, który stał się podstawą do tego co możemy podziwiać obecnie.

 

www.dominikakustosz.com

 

Na terenie ogrodu jest jeziorko z fontanną, kawiarnie, sklepy z pamiątkami oraz młyn, który jest jedną z największych atrakcji. Dodatkowo znajdują się tutaj także pawilony, w których praktycznie co tydzień są inne wystawy np. storczyków, czy największa na świecie wystawa lilii. Odbywa się ona w pawilonie Willem-Alexander, gdzie pokazywanych jest 15,000 lilii z ponad 300 różnych odmian. Ponadto, w weekendy w ogrodzie odbywają się imprezy dla rodzin. Można tutaj także podziwiać wystawę rzeźb oraz zrobić sobie zdjęcie w ogromnych, tradycyjnych, holenderskich drewniakach (w specjalnie przygotowanym miejscu do selfie).

 

www.dominikakustosz.com

 

Najważniejszą ideą ogrodu Keukenhof jest propagowanie ogrodnictwa wśród ludzi z całego świata. Trzeba przyznać, że gdy jest się pośród tylu bajecznie kolorowych i różnokształtnych roślin, których aromat odurza zmysły marzy się tylko o tym, aby kawałek tego piękna móc przenieść do własnego otoczenia.

 

www.dominikakustosz.com

 

Praktyczne informacje:

  • ogród otwarty jest codziennie od godz. 8:00 do godz. 19:30
  • bilet wstępu kosztuje: 16 euro (dla jednej dorosłej osoby)
  • można go kupić on-line i nie marnować czasu na stenie w kolejce 🙂
  • mapę parku możecie pobrać tutaj
  • jeśli chcecie mieć pewność, że jadąc do ogrodu traficie na pełnię kwitnienia wszystkich roślin, to koniecznie odwiedzajcie systematycznie stronę z „kwietnym radarem
  • na terenie całego parku jest dostępne Wi-Fi

 

Kolaże

blog4

blog3

 

Sami powiedzcie jak można nie zakochać się w tym miejscu? 🙂