Loading

Klasztor św. Jerzego Koziby

Lipiec 2016

Klasztor św. Jerzego Koziby

W drodze nad Morze Martwe warto na chwilę zatrzymać się na Pustyni Judzkiej, aby zobaczyć z bliska Klasztor św. Jerzego. Pierwotnie został on wzniesiony (w latach 420–430)  jako monaster na urwisku Wadi al-Kilt przez pięciu eremitów. Pustynia Judzka należy do Zachodniego Brzegu, czyli części Palestyny administrowanej przez Izrael. 

 

www.dominikakustosz.com

 

Klasztor św. Jerzego znajduje się na terenie rezerwatu przyrody En Prat Stream. Zawieszony na wapienno-kredowej, pomarańczowej skale kompleks sprawia niesamowite wrażenie. Ściana, wyżłobionego w pleistocenie wadi, wznosi się na prawie 100 metrów i tworzy koryto rzeki Qelt. Aż trudno uwierzyć, że Klasztor wciąż jest zamieszkały przez pustelników – prawosławnych mnichów. 

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Obecny Klasztor jest efektem odbudowy przeprowadzonej w latach 1878-1901. Ponoć założyciele Klasztoru wierzyli, że to właśnie w tym miejscu Eljasz – żydowski prorok, karmiony był przez kruki. Mając odpowiedni strój (zakrywający ciało i w przypadku kobiet włosy) można odwiedzić jego wnętrza. W cerkwi znajduje się pochodząca z VI wieku bizantyjska mozaika podłogowa przedstawiająca orła. Ponadto, przechowywany jest tutaj relikwiarz zawierający czaszki czternastu mnichów zabitych w 614 roku przez Persów. Wnętrze świątyni skrywa także grób św. Jerzego Koziby, który kierował założycielami Klasztoru.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Trzeba jednak z przykrością stwierdzić, że po dotarciu do parkingu, z którego wyrusza się pieszo do Klasztoru nachalni sprzedawcy psują atmosferę tego miejsca. Byłabym dla nich bardziej wyrozumiała gdyby nie fakt, że wszystko co sprzedają jest tandetą sprowadzaną z Chin, nie mającą żadnego związku, nie tylko z tym miejscem, ale i całym Izraelem.  Szkoda, że tak się dzieje w większości turystycznych miejsc na świecie. 

 

www.dominikakustosz.com

 

Kilka praktycznych porad:

  • Klasztor można zwiedzać jedynie w godzinach 9:00-13:00
  • aby wejść do środka kobiety muszą mieć chustę zasłaniająca włosy, oraz strój który zasłania nogi, ramiona i dekolt, również Panowie nie mogą wchodzić na teren Klasztoru w krótkich spodenkach
  • planując wycieczkę do Klasztoru koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu odpowiednio dużego zapasu wody

 

www.dominikakustosz.com