Loading

Mogielica – rozpieszcza widokami i jeżynami

Październik 2015

Mogielica – rozpieszcza widokami i jeżynami

Koniec lata i początek jesieni to perfekcyjny moment na piesze wycieczki po górach. Aby uniknąć tłumów na przechadzkę warto wybrać mniej znane, a może jedynie mniej modne, szlaki. Dzięki takiemu podejściu odkryłam w tym roku piękno Beskidu Wyspowego.

 

_MG_7531

 

Idąc na szczyt Mogielicy przechodzi się przez piękne lasy świerkowo-jodłowe i buczynę karpacką, która jesienią mieni się tysiącem odcieni żółci, pomarańczy i czerwieni. Pod szczytem rośnie las świerkowy, który jest jedynym fragmentem typowego regla górnego w całym Beskidzie Wyspowym. Zbocza Mogielicy zamieszkują tak rzadkie zwierzęta jak: borsuki, rysie, głuszce, cietrzewie, puszczyki uralskie i orliki. Ponadto, spotkać tu można jelenie: wilki, wydry, kumaki, traszki i wiele innych. Nie powinno więc dziwić, że w 2011 roku na szczycie Mogielicy oraz na jej północnych stokach utworzono rezerwat przyrody Mogielnica.

 

_MG_7563

 

Niebieski szlak, prowadzący z Jurkowa, przechodzi się przez Polanę Cyrla, na której rosną pyszne ostrężyny. Nie sposób się tutaj nie zatrzymać na dłużej… nazbierałam 1,5 litra jeżyn, z których obecnie robi się pyszna nalewka. Z pewnością będzie co wspominać w zimowe wieczory przy kieliszeczku słodkiej nalewki 🙂

 

_MG_7520

_MG_7565

 

Mogielica mierzy 1171 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego.

 

_MG_7535

 

Na szczycie znajduje się 22 metrowa, drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać zachwycającą panoramę Tatr, Gorców, Pienin i całego Beskidu Wyspowego. Wieża ta została wybudowana w sierpniu 2008 roku w tym samym miejscu, na którym stała wcześniejsza konstrukcja. Niestety nie przetrwała ona próby czasu i w 1980 roku zawaliła się.

 

_MG_7543

_MG_7547

_MG_7539

 

Największe wrażenie wywarła na mnie położona na południowo-zachodnim grzbiecie (poniżej szczytu) polana Stumorgi, nazywana też Polaną Stumorgową lub Halą Stumorgową. Pokryta złocistą trawą uginającą się pod wpływem wiatru wygląda jak falujące morze. Jest to największa polana na Mogielnicy i z pewnością najbardziej malownicza. Warto wiedzieć, że w czasie II Wojny Światowej polana była wykorzystywana jako miejsce zrzutów z samolotów alianckich dla działającej tutaj w partyzantki.

 

_MG_7554

_MG_7555