Loading

Sól karnalitowa

Lipiec 2016

Sól karnalitowa

Morze Martwe nazywane bywa największym naturalnym SPA i muszę przyznać, że w pełni zasługuje na takie miano. Choć wcześniej sporo czytałam na temat właściwości soli karnalitowej (magnezowo-potasowej) i błota z tego miejsca to jakoś nigdy nie byłam w 100% przekonana do tego, że faktycznie mogą one w widoczny sposób wpływać na nasze zdrowie i urodę.

 

www.dominikakustosz.com

 

Muszę przyznać, że o ile opowieści o wyporności wody w Morzu Martwym są trochę przerysowane, to jego właściwości lecznicze są wręcz nie doceniane. A przecież już słynąca z piękna Kleopatra doskonale wiedziała jak o siebie zadbać i oprócz kąpieli w mleku stosowała także kąpiele w soli pochodzącej z Morza Martwego.  

 

www.dominikakustosz.com

 

Swój pobyt nad Morzem Martwym spędziłam nieopodal miejscowości Kayla w Neve Midbar Beach. Są tutaj prysznice, bary, szatnie na przebranie, leżaki i parasolki, a nawet basen. Są to niewątpliwe zalety korzystania z płatnego dostępu do Morza Martwego. Co więcej jest też ratownik, który pilnuje, aby kąpiący się w wodzie turyście nie zrobili krzywdy sobie lub innym.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Swój zabieg SPA najlepiej rozpocząć od kąpieli w czarnym, mineralnym błocie. Znajduje się ono na brzegu Morza. Wystarczy je samemu wydobyć i rozsmarować dłonią po całym ciele oraz twarzy. Osoby mające cienką i wrażliwą skórę mogą odczuwać delikatne pieczenie. Warto jednak je zignorować i chociaż przez pół godziny trzymać maseczkę na sobie.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Po takim upiększającym zabiegu czas na dłuuugą kąpiel. Po pierwsze trzeba pamiętać aby zawsze leżeć na plecach gdyż obracanie się na brzuch może grozić zachłyśnięciem się słoną wodą. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale również niezwykle niebezpieczne i w skrajnym przypadku może zakończyć się śmiercią. Równie nieprzyjemne jest słona woda dostanie się do oczu. Mając więc na uwadze dobro własne jak i innych nie wolno chlapać wodą. Każde niewłaściwe zachowanie w wodzie zostanie natychmiastowo zganione przez ratowników.

 

www.dominikakustosz.com

 

Liczne badania potwierdziły, że kąpiele solankowe w tym miejscu skutecznie leczą takie choroby skórne jak: łuszczyca, choroby łojotokowe, trądzik młodzieńczy, a nawet alergie. Ponadto sól z Morza Martwego przeciwdziała egzemie, łagodzi podrażniania i stany zapalne skóry oraz głęboko oczyszcza. Systematycznie stosowana wpływa także na widoczne zmniejszenie cellulitu i rozstępów, a nawet zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Zabiegi takie pobudzają układ krążenia, przyspieszają naturalne wydalanie toksyn z organizmu, wspomagają naturalną regenerację komórek, utrzymują właściwy poziom nawilżenia skóry i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu. To, że skóra jest wyraźnie odmieniona już po jednej kąpieli czuć od razu po wyjściu z wody. Skóra jest wyraźnie miększa i wygładzona, a na jej powierzchni wyczuwalny jest ochrony film.

 

www.dominikakustosz.com

 

Warto wiedzieć, że kąpiele w soli z Morza Martwego działają także kojąco w przypadku bólu reumatycznego oraz bólów stawów, mięśni i kości. Co ciekawe sól karnalitową stosuje się również do leczenia stanów depresyjnych i schorzeń nerwicowych.

 

www.dominikakustosz.com

 

Zarówno błoto z Morza Martwego jak i solanka i sama sól zawdzięczają swoje właściwości pielęgnacyjno-lecznicze bogatemu składowi mineralnemu. Skład 1 kilograma soli z Morza Martwego*:

 • Bromki:  1,95 g
 • Żelazo:  0,055 g
 • Potas:  118,48 g
 • Wapń:  1,23 g
 • Magnez:  79,93 g
 • Mangan:  0,004 g
 • Sód:  59,73 g
 • Sól amonowa: 0,034 g
 • Siarczany:  0,59 g
 • Siarczyny:  0,01 g
 • Fluorki:  0,093 g
 • Chlorki:  412,7 g

 

www.dominikakustosz.com

 

Co więcej, sam mikroklimat tego miejsca również ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ponieważ Morze Martwe znajduje się w depresji powietrze jest tutaj aż o 10% bogatsze w tlen. Rewelacyjne jest także ciśnienie atmosferyczne, które dochodzi do 800 mm Hg i jest najwyższe na świecie. Trzeba też podkreślić fakt,że parujące z wody mikro – i makroelementy unoszą się w powietrzu i są wdychane przy każdym oddechu. Między innymi są to bromki, które mają działanie uspokajające. Nic więc dziwnego, że po wizycie nad Morzem Martwym każdy czuje się zrelaksowany i odprężony. Nie bez znaczenia jest też to, że tutejsze powietrze jest pozbawione jakichkolwiek pyłków roślinnych i innych alergenów,dzięki czemu jest zalecane nie tylko alergikom ale także, a może przede wszystkim, astmatykom. Warto też wiedzieć, że do Morza Martwego wpadają gorące źródła Mazor i Zoar. Czy można więc oczekiwać większych luksusów od jednego miejsca?

 

www.dominikakustosz.com

 

Kilka praktycznych porad:

 • za wstęp do Neve Midbar Beach trzeba zapłacić 85 szekeli. Można jednak uniknąć tej opłaty kupując dowolny kosmetyk w ich sklepiku (np. maskę błotną za 10 szekeli)
 • jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat to zajrzyjcie na ich stronę 
 • jeśli kupicie sól z Morza Martwego i będziecie chcieli, żeby kąpiel w domu była równie skuteczna co w Izraelu to pamiętajcie, że na wannę wody (około 60 litrów) powinno się użyć ok. 600 gram soli. Tylko przy takim stężeniu soli kąpiel będzie miała lecznicze właściwości. Należy także pamiętać, że temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza

 

*”Sól. Lecznicze właściwości” – dr Ivan Nieumywakin, 2013, Wydawnictwo Vital.