Loading

Pałac Królewski w Mandalay

Styczeń 2011

Pałac Królewski w Mandalay

Centralne miejsce w Mandalay zajmuje Pałac. Otoczony wysokimi na 8 metrów murami i fosą o głębokości 70m jest fortecą nie do zdobycia. Mimo kilku wejść turyści mogą się do niego dostać jedynie od strony wschodniej. Przy pozostałych bramach stoją uzbrojeni żołnierze, przejście zatarasowane jest szlabanem, a na drogę dodatkowo blokują płotki z drutem kolczastym. Wywieszone na murach czerwone plakaty o jedności władzy i ludu dają sporo do myślenia.

Aby wejść do Pałacu należy wykupić za 10$ tak zwany „Combo ticket”. Rząd Birmański wprowadził go w 2002 roku na terenie Archeologicznej Strefy Mandalay. Mając ten jeden bilet możemy wejść do takich atrakcji jak: Centralne Muzeum Mandalay, Pagody: Kuthadaw, Mahamuni i Paleik, Monasterów: Atumashi i Shwenandaw oraz Pałacu. Dodatkowo jest to bilet wstępu do świątyń na terenie wyspy Inwa.

 

_MG_5333

 

„Combo ticket” jest podstawowym powodem, dla którego Pałac jest omijany przez turystów, którzy mają złudną nadzieję, że w ten sposób nie przyczynią się do wsparcia Birmańskiej junty. Prawda jest jednak tak, że przyjechanie do Birmy jednoznacznie wiąże się ze „sponsorowaniem” wojska. Ponoć gdy omija się wszelakie bilety wstępu i tak z każdych wydanych 250$ aż 65$ idzie właśnie dla junty. Płacąc za wstępy kwota ta wzrasta do 85$.

 

_MG_9829

 

Po przekroczeniu murów pałacu ma się wrażenie, że trafiło się do miasta w mieście. Turystom udostępniona jest tylko część Pałacu otoczona pierścieniem drogi. Na tym terenie znajduje się złota  świątynia Mye Nan Pyathat obok, której wznosi się 33 metrowa wieża obserwacyjna. Warto na nią wyjść aby z góry zobaczyć nie tylko teren Pałacu i jego zabudowania ale także okolicę Mandalay.

Po wschodniej stronie znajduje się „Szklany Pałac”, czyli budynek, w którym mieszkał król. Oprócz niego możemy także obejrzeć liczne pawilony wykonane z ciemnego drewna, przykryte czerwonymi dachami. Dawniej były to pomieszczenia ministrów oraz całego dworu królewskiego.

 

 

_MG_9839

_MG_9877

 

Trzeba przyznać, że po zobaczeniu innych zabytkowych i sakralnych budowli choćby w samym Mandalay, Pałac królewski nie jest niczym szczególnym. Ani nie zachwyca architekturą ani ilością zbiorów, które można w nim oglądnąć.

 

_MG_9820