Loading

Parasole jak kwiaty

Styczeń 2011

Parasole jak kwiaty

Już cztery tysiące lat temu parasole używane były w starożytnym Egipcie. W Chinach ok. 400 roku naszej ery wykonywano parasole z natłuszczonego papieru. Nie wiadomo kiedy parasole dotarły do Birmy, ale każdego dnia gdy świeci słońce i gdy pada deszcz parasole rozkwitają na ulicach jak barwne kwiaty.

 

IMG_6618

 

Pierwszy etap powstania parasola to oczywiście wytworzenie papieru i przygotowanie bambusowego rusztowania. Papier wytwarza się z kory drzewnej. Przez siedem godzin jest ona moczona i rozbijana na włókna. Gdy miazga jest gotowa można do niej dodać barwnik. Otrzymamy wówczas jednobarwny arkusz. Następnie powstałą miazgę wylewa się na specjalne kwadratowe sito o maleńkich oczkach umieszczone w kąpieli wodnej. Włókna powoli opadają na dno tworząc zwartą strukturę. W tym czasie na powstającym papierze można rozłożyć rośliny. Do ozdoby służą kolorowe płatki kwiatów oraz liście. Następnie rozpoczyna się odsączanie masy oraz jej suszenie. Po całkowitym wyschnięciu papier odkleja się od sita. W ten sposób otrzymuje się arkusze papieru czerpanego gotowe do dalszej obróbki.

 

Parasole

 

Do przygotowanego wcześniej bambusowego rusztowania parasola przytwierdza się przycięty na okrągło papier. Gdy całość ma już odpowiedni kształt można zająć się zdobieniem. Papier ozdobiony motywami roślinnymi nie jest barwiony ani malowany.

 

Parasole1

 

Barwne płatki kwiatów oraz zieleń liści są ozdobą samą w sobie. Natomiast papier barwiony jest dodatkowo malowany. Wzory są proste i delikatne. Przeważnie czarne. Ich zadaniem jest jedynie subtelne przykucie uwagi. Ozdobiony parasol może być dodatkowo pokryty warstwą specjalnych klei i woskami, które czynią go wodoodpornym.

 

Parasole2

 

Dzięki temu można je stosować za równo jako ochrona przed słońcem jak i deszczem. Parasole te są jednak tak piękne, że najczęściej są ozdobą domów i hoteli. Wiszą zawieszone pod sufitami, leżą w kątach lub służą jako ozdobne abażury lamp. Piękne ręcznie wykonywane parasole można kupić podczas rejsu po jeziorze Inle lub w Bagan.

 

IMG_6625

 

Warto także pamiętać o religijnym znaczeniu parasoli. W Buddyźmnie parasol symbolizuje ochronę przed chorobami, szkodliwymi siłami, wszelakimi szkodami oraz tymczasowym i trwałym cierpieniem, za równo bogów jak i ludzi, w przyszłych życiach. Parasol reprezentuje także święte prawo do korzystania z jego chłodnego cienia. Złote parasole prawie zawsze stoją obok pomników Buddy chroniąc go. Są także stawiane dookoła stup i przy „ołtarzach”, na których składa się podarki dla duchów.

6 komentarzy

 • Danka

  Są śliczne, fajnie było się o nich dowiedzieć cos więcej.

  Lipiec 2017 at 12:12
 • xKinga

  Bardzo ciekawy post!

  Lipiec 2017 at 12:27
  • kustoszd
   Dominika Kustosz

   Miło mi. Pozdrawiam Cię Kingo 🙂

   Lipiec 2017 at 18:05
 • Magda

  Ciekawy artykuł, fajnie byłoby mieć taki parasol.

  Lipiec 2017 at 12:48
  • kustoszd
   Dominika Kustosz

   Magdo dziękuję 🙂 Faktycznie taki parasol jest idealny nawet jako ozdoba mieszkania.

   Lipiec 2017 at 18:05