Loading

Park krajobrazowy Saline di Sicciole

Październik 2017

Park krajobrazowy Saline di Sicciole

Park krajobrazowy saline di Sicciole jest najdalej wysuniętym tego typu miejscem w basenie Adriatyku. Wcześniej widziałam ten sposób pozyskiwania soli jedynie w Portugalii. Niestety w obu przypadkach nie miałam okazji trafić do salinas w czasie pracy. Miało to jednak niewątpliwy plus zobaczenia „uśpionych” basenów z solanką. Piętrzące się nad nimi szaro-granatowe chmury odbijały się w wodzie zacierając granicę między niebem a ziemią. Do tego niesamowita cisza ewidentnie wskazująca na zbliżającą się burzę powodowała, że spacer po drewnianych pomostach był nierealny jakby przechadzało się po opuszczonym planie filmowym z jakiegoś thrilleru.

 

 

Miejsce to jest szczególe ze względu na swoją lokalizację. Jest to połączenie ekosystemów typowo morskich, ze słodkowodnymi i lądowymi. To właśnie z tego powodu można tu spotkać aż 291 gatunków ptaków, z których aż 90 ma tutaj miejsce gniazdowania. Występują tutaj także 4 gatunki węży: wąż Eskulapa, zaskroniec rybołów, wąż czteropasiasty i Hierophis viridiflavus. Nic więc dziwnego, że w 2001 roku rząd Słowenii postanowił chronić to miejsce prawnie. Warto też podkreślić fakt, że w 1993 roku Saline di Sicciole, jako pierwsze z mokradeł Słowenii, znalazło się na liście terenów chronionych Konwencją Ramsarską. Będąc przy basenach z solanką wieczorem można zobaczyć szybujące nad nim nietoperze – nocki wschodnie. Innym interesującym gatunkiem, który można tutaj zobaczyć nocą jest ryjówek etruski.

 

 

W saline di Sicciole sól wydobywana jest tradycyjnymi metodami w skutek biosedymentacji, która odbywa się w specjalnych basenach nazywanych petola. Ich dno i ściany wykonane są z grubej warstwy glonów, gipsu i minerałów o grubości kilku milimetrów dzięki czemu sól nie miesza się z błotem. O szczegółach całego procesu oraz historii tego miejsca można się dowiedzieć z wystawy znajdującej się w tutejszym muzeum.

 

 

Zebrana sól jest prawdziwym skarbem Piran dlatego sprzedawana jest w licznych firmowych sklepach. Można w nich kupić nie tylko sól kuchenną, ale także kosmetyki na bazie soli i solanki. Warto wiedzieć, że rewelacyjnie wpływają one na wygląd skóry i jej kondycję. Poprawiają jej jędrność i elastyczność, a dodatkowo przyspieszają gojenie ran i ich zabliźnianie. Dzięki bogatemu składowi chemicznemu kosmetyki z solą morską pomagają także w pozbyciu się rozstępów, cellulitu i wielu poważnych chorób skóry np. łuszczycy. Szczególnie polecane jest fango, czyli słone błoto, które stosowane jest w formie masek na całe ciało. Kosmetyki z solą to świetny pomysł na prezent ze Słowenii nie tylko dla bliskich ale także dla samych siebie 😉

 

 

Będąc w saline di Sicciole warto też pospacerować po okolicy. Małe domki obrośnięte roślinami, z obdrapaną farbą na okiennicach i drzwiach wyglądają jak opuszczone. Mają jednak swój niepowtarzalny urok. Tak samo jak niezwykle proste ozdoby wykonane ze sznura. Uwielbiam miejsca, w których widać, że ludzie może nie mają dużo pieniędzy ale wiedzą jak dbać o piękno miejsca, w którym mieszkają.