Loading

Park Krajobrazowy Strunjan

Sierpień 2017

Park Krajobrazowy Strunjan

Gdy podróżuje się samochodem i śpi w namiocie dokładnie w miejscu, w którym ma się ochotę, można zupełnym przypadkiem trafić do niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest Park Krajobrazowy Strunjan. Dojechaliśmy do niego w środku nocy, rozbiliśmy namioty i poszliśmy spać. Dopiero o wschodzie słońca zorientowaliśmy się w jak pięknym miejscu jesteśmy.

 

 

Nieopodal naszego obozowiska znajdował się gaj oliwny na klifie. Rosną w nim trzy gatunki oliwek: Storta, Buso di Pirano i najsłynniejsze Bianchera, nazywane Istrian White. 

 

 

To niesamowite ale w tutejszych tłoczniach z 1000 kg oliwek wytwarza się zaledwie 12 do 16 litrów pierwszej jakości oliwy z oliwek!

 

 

Park ma powierzchnię 160 ha ale jego najpiękniejszą część stanowi klif Strunjan wznoszący się na wysokość 80 metrów.  Przez wieki był on kształtowany przez wiatr i wodę. Obecnie można podziwiać jego warstwową budowę, którą tworzą poziome pasy luźnego fliszu. Warstwy piaskowca, marmuru i węglanowego turbidytu  na dole klifu tworzą pasy prawie równoległe do powierzchni morza, natomiast wyżej są pofałdowane. Dla mnie jednak dużo bardziej ciekawe od geologii klifu były rośliny, które go porastały. W Parku występuje bowiem wiele roślin charakterystycznych dla śródziemnomorskiej maki np. mirt zwyczajny. Można tu także zobaczyć zielone kępy sesleri jesiennej i żółtokwitnącą szczodrzenicę sitowatą. Gdzieniegdzie rośnie także lasecznica trzcinowata, której kłącza wykorzystywane są w naturalnej medycynie do leczenia obrzęków. Najciekawsze są jednak drzewa poziomkowe, czyli chruściny jagodne. Jest to ich jedyne naturalne stanowisko w całej Słowenii.

 

 

Warto wiedzieć, że Strunjan już w XX wieku znane było w okolicy z wspaniałych warzyw i owoców. Łodziami dostarczano je do Triestu gdzie były sprzedawana na lokalnym targu. Zatoka słynie także z produkcji niezwykle białej soli, która znana jest od czasów Republiki Weneckiej.

 

 

Jeśli będziecie w okolicy Strunjan to koniecznie poświęćcie chwilę, aby wyjść na klif. Turkusowa woda Adriatyku, ośnieżone Alpy w tle i zielone gaje oliwne tworzą niesamowity krajobraz, który po prostu trzeba zobaczyć.