Loading

Park Narodowy Hamat Teverya

Lipiec 2016

Park Narodowy Hamat Teverya

Jednym z najciekawszych miejsc w okolicy Tyberiady (o której pisałam Wam tutaj) jest Park Narodowy Hamat Teverya. Już w starożytności miejsce to uznawane było za atrakcyjne turystycznie, a o czym pisał w XIII wieku przed narodzeniem Chrystusa egipski podróżnik. Nazwa Hamat pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego „ciepło” i nawiązuje bezpośrednio do znajdujących się tutaj gorących źródeł, które mają 60 stopni Celsjusza. Gorąca, wysoko zasolona woda wypływa z 117 źródeł i ostatecznie wpada do wód Jordanu. Trzeba podkreślić fakt, że w okresie rzymskim przybywało tutaj tysiące turystów, aby korzystać z dobrodziejstw leczniczych wód. Mieli oni ogromny wpływ na rozwój całej Tyberiady.

 

www.dominikakustosz.com

 

Biorąc pod uwagę temperatury panujące w Izraelu gorące źródła mogą dla większości osób nie być najlepszą atrakcją. Jednakże Hamat Teverya kryje wiele tajemnic. W okresie bizantyjskim cały obszar Hamat Teverya został otoczony murem, a w późniejszych latach na jego terenie wybudowano 3 synagogi. Obecnie można podziwiać jedynie ich ruiny oraz zdobiące je mozaiki.

 

www.dominikakustosz.com

 

Pierwsza synagoga została wybudowana ok. roku 230 na ruinach innego budynku. Z tego okresu zachował się jedynie niewielki kawałek mozaiki, który można podziwiać w południowej części głównej mozaiki. W III i IV w. na tym samym terenie wybudowano drugą synagogę, której piękna podłoga jest najstarszym tego typu znaleziskiem w Izraelu. Od północnej części zdobią ją dwa lwy z greckimi napisami.

 

www.dominikakustosz.com

 

W centrum znajduje się imponująca kołowa mozaika przedstawiająca znaki zodiaku otaczające Heliosa – boga słońca.

 

www.dominikakustosz.com

 

Od południa centralna mozaika ozdobiona jest między innymi Świętym Łukiem, dwoma siedmioramiennymi kandelabrami, baranimi rogami i liśćmi palmy. Widoczne w czterech rogach kobiety i trzymane przez nie przedmioty symbolizują cztery pory roku. Przy jednej z mozaik znajduje się inskrypcja na temat Seweriusza, dlatego postanowiono drugą synagogę nazwać jego imieniem.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Jak wykazały badania archeologiczne synagoga Seweriusza została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w V w. Na jej miejscu wybudowano trzecią synagogę, która była już pokaźniejsza od poprzednich. Jednakże i ona przetrwała tylko do VIII wieku.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Oprócz pięknych mozaik dookoła budynku dawnych synagog można podziwiać pozostałości po rzymskich łaźniach. Nieopodal znajduje się także Grobowiec Rabiego Meir oraz hamam Suleimana.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Dodatkowym atutem tego miejsca jest zieleń, która chroni zwiedzających przed słońcem i upiększa widoki.  W kwietniu można tutaj oglądać między innymi kwitnące krzewy granatu i drzewa oliwne. Cisza, która tutaj panuje, widok na jezioro Galilejskie i ciepła woda, która koi ból stóp po całym dniu zwiedzania sprawiają, że z przyjemnością można tutaj spędzić dużo czasu.

 

www.dominikakustosz.com

 

Kilka praktycznych rad:

  • godziny otwarcia od kwietnia do września  8:00-17:00
  • godziny otwarcia od października do marca  8:00-16:00
  • w piątki i święta park zamykany jest godzinę wcześniej, należy też pamiętać, że ostatni zwiedzający wpuszczani są na teren parku godzinę przed zamknięciem
  • bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 15 szekeli, a dla dzieci 7 ILS

Jeśli interesujecie się znaleziskami archeologicznymi i zachwycają Was starożytne mozaiki to zapraszam Was do mojego wpisu na temat marokańskiego Volubilis, które ze względu na swój unikatowy charakter wpisane zostało na listy światowego dziedzictwa UNESCO.