Loading

Piran

Sierpień 2017

Piran

Można spokojnie powiedzieć, że Piran to Wenecja w pigułce.  To nadmorskie miasto zachwyca urokiem kolorowych kamienic, cienistymi wąskimi uliczkami i szumem fal rozbijających się o kamieniste wybrzeże.

 

 

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest plac Tartiniego, nazwany tak na cześć barokowego skrzypka i kompozytora Giuseppe Tartiniego, który urodził się w Piran. Na placu znajduje się także pomnik artysty oraz jego dom rodzinny.

 

 

Wśród innych zabytków miasta należy wymienić kilka kościołów m.in.: Matki Boskiej Zdrowia, św.Piotra i Matki Boskiej Śnieżnej. Wśród sakralnych budowli na szczególną uwagę zasługuje kościół św.Franciszka z Asyżu. Na wejściu do niego można podziwiać tradycyjna chrzcielnicę wykonaną z muszli przydaczni – Tridcana gigas. Kolejnym interesującym elementem tego kościoła jest, znajdujący się na dziedzińcu 500 letni korzeń drzewa oliwnego nazywany Piran Buga, z którego wykonano krzesło/tron.

 

 

W Piran nawet przystań jest ładna i komponuje się z resztą miasta. To niesamowite, ale tutaj wszystko jest takie jak powinno być. Nic nie przytłacza przepychem, a jednocześnie wszystko zachwyca. Stonowanie widać we wszystkim, tak samo jak i dbanie o czystość oraz estetykę.

 

 

Warto wiedzieć, że do starej części miasta nie można wjechać samochodem. Z tego też względu wyznaczone są parkingi, na których można zaparkować, aby na zwiedzanie wybrać się już pieszo. Niestety parkingi te są drogie (5 euro/ 1 godzina), a na zwiedzanie Piranu warto przeznaczyć chociażby jeden cały dzień. Spacerując po mieście łatwo zauważyć podobieństwo tutejszej architektury z tą, która podziwiana jest we Włoszech. Trzeba bowiem wiedzieć, że Piran było wenecką twierdzą na wybrzeżu Istrii. To właśnie z tego okresu pochodzi większość budowli oraz resztki murów, które niegdyś otaczały miasto.