Loading

Pustynia Judzka

Lipiec 2016

Pustynia Judzka

Pustynie Judzką każdy z nas kojarzy z biblijnej opowieści, ale mało kto wie, że właśnie tak się nazywa. Zgodnie z przypowieścią to tutaj Chrystus przebywał przez 40 dni i kuszony był przez diabła.   

 

www.dominikakustosz.com

 

Ta niewielka (bo mająca powierzchnię jedynie ok. 1,5 tysiąca kilometrów kwadratowych) pustynia rozciąga się wzdłuż zachodniego brzegu Morza Martwego. Jest jedną z najdziwniejszych pustyń jakie widziałam. Ma blado-szaro-żółty kolor i jest mocno kamienista i żwirowa. Wzgórza na pustyni mają łagodny, półokrągły kształt i nadają tutejszym krajobrazom niepowtarzalny charakter.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Co kawałek przecinają ją kaniony, które w jej zachodniej części mają głębokość nawet 360 m. Zostały one wyrzeźbione przez okresowe rzeki i nazywa się je wadi (ued). Co ciekawe, zrobiła na mnie wrażenie dużo bardziej nieprzyjaznej niż Sahara. Co prawda gdzieniegdzie porastają ją drobne kolczaste rośliny ale aż nieprawdopodobnie absurdalny jest widok wypasanych tutaj kóz i baranów.

 

www.dominikakustosz.com

 

Dawno temu Pustynia Judzka zamieszkiwana była głównie przez pustelników. Mieszkali oni w tutejszych jaskiniach, a do  monastyrów chodzili się modlić. Jednym z nich (do dzisiaj funkcjonującym) jest Klasztor św. Jerzego Koziby. Nie wiem dlaczego akurat Pustynię Judzką tak chętnie wybierali eremici… z pewnością monotonia pustyni sprzyja zadumie i medytacji. Obecnie na terenie tym mieszka kilka plemion beduinów. 

  

www.dominikakustosz.com

 

Warto wiedzieć, że słynne Rękopisy Qumran pochodzą z Pustyni Judzkiej. Od lat wzbudzają one wiele kontrowersji i wciąż są badane. Na pustyni jest jeszcze więcej atrakcji, warto więc ją odwiedzić i zobaczyć choćby część z nich.

 

www.dominikakustosz.com

 

Kilka ciekawostek:

  • w sierpniu temperatura na pustyni może dochodzić do 70 stopni Celsjusza
  • średnia roczna suma opadów nie przekracza 250 mm
  • doliny wadi zostały najprawdopodobniej wyżłobione w plejstocenie
  • chodząc po pustyni Judzkiej należy uważać na jadowite węże m.in. żmije i Atractaspis engaddensis

 

www.dominikakustosz.com