Loading

Ratanapura

Styczeń 2011

Ratanapura

Uwielbiam gdy opowieści zaczynają się od słów: „Dawno, dawno temu. Za siedmioma lasami, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami…” i tak właśnie mogłaby rozpocząć się moja dzisiejsza historia.

 

 

Dawno, dawno temu. Za siedmioma lasami, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami była Złota Kraina. W krainie tej u zbiegu rzeki Irawada i Myitnge znajduje się sztuczna wyspa na której wzniesiono miasto Ratanapura, nazywane także Ava lub Innwa. Jest to nie byle jakie miasto, bo stołeczne. Król Thadominbva uczynił je stolicą Królestwa Ava na 477lata (1364-1841).

 

_MG_5715

 

 

Ostateczną klęską Innwy było ogromne trzęsienie ziemi w 1841roku po którym stolice przeniesiono do pobliskiej Amarapury. Kolejne trzęsienie ziemi w 1939r. prawie doszczętnie zniszczyło stare pałace i budowle. Z tego też powodu obecnie w Ava możemy oglądać jedynie ruiny. Kilku godzinny spacer lub przejażdżka bryczką po Archeologicznej Strefie Mandalay są powrotem w przeszłość.  Z pięknego królewskiego pałacu pozostała jedynie krzywa wieża obserwacyjna Nanmyin. U jej stup czekają na turystów sprzedawcy pamiątek i gotowanej kukurydzy. Po jej krętych i skrzypiących schodach można wyjść na wysokość 27 metrów aby podziwiać okolicę.

 

_MG_5819

 

Najlepszymi miejscowymi przewodnikami są kilkuletnie dzieciaki. Małe wulkany energii starają się w każdy sposób zainteresować swoimi osobami zwiedzających. Jak nie chcą nam sprzedać pocztówek, to naszyjniki albo choćby swoją pomoc. Nie da się ich pozbyć zwykłą odmową, bo dla nich ważniejsze od samej sprzedaży jest zabawa jaką przy tym mają. I jak to bywa, uwielbiają stroić miny przed obiektywem aparatu, a później naśmiewać się z efektów swoich wygłupów. Ich śmiech odbija się echem od ceglanych murów i sprawia, że Innwa żyje.

 

_MG_5739