Loading

Rzeka Jordan

Sierpień 2016

Rzeka Jordan

Rzeka Jordan płynie przez cztery państwa (Liban, Syrię, Izrael, Jordanię), a w samym Izraelu łączy ze sobą Jezioro Tyberiadzkie z Morzem Martwym. Wyobrażałam ją sobie zupełnie inaczej. Myślałam, że jest szeroka, stosunkowo płytka, a płynąca w niej woda jest krystalicznie czysta… Rzeczywistość okazała się zupełnie inna, a jednak pobyt nad jej brzegiem był jednym z moich najciekawszych doznań podczas pobytu w Izraelu.

 

www.dominikakustosz.com

 

Nikomu nie trzeba przypominać, że to właśnie w wodach tej rzeki Jezus Chrystus został ochrzczony z rąk Jana Chrzciciela. Stało się to dokładnie w miejscu nazywanym Kasr al-Jahud (lub inaczej Qasr El Yahud, Qasr al-Yahud, Kasser Al Yahud) co oznacza Zamek Żydów. Na pamiątkę tego wydarzenia chrześcijanie z całego świata przyjeżdżają tutaj, aby odnowić swój chrzest. Chyba właśnie z tego względu, że przyjeżdżają tutaj głównie osoby mocno wierzące, które mają konkretny cel pobyt nad rzeką Jordan jest naprawdę duchowym przeżyciem. Widok zanurzanych w wodzie noworodków i dorosłych osób stwarza niezapomniane przeżycie.

 

www.dominikakustosz.com

 

Miałam to szczęście, że podczas mojego pobytu nad rzeką Jordan przyjechali tutaj także Etiopczycy. Młode kobiety i mężczyźni ubrani w specjalne białe szaty w asyście pastora zanurzali się w wodzie. Najpierw wykonywali znak krzyża, później składali ręce na krzyż na klatce piersiowej i kucali, aby na moment zniknąć pod powierzchnią. Ci, którzy czuli strach i nie chcieli znaleźć się pod wodą byli stukani w czoło biblią, odprawiano nad nimi specjalne modlitwy, a nawet krzyczano i siłą zmuszano do zanurzenia, aby tylko wypędzić z nich złe moce. Ich krzyk i płacz pomieszany ze słowami modlitw powodował, że całość wyglądała jak odprawianie egzorcyzmów… lub prawdziwe, bolesne obmycie z grzechów.

 

www.dominikakustosz.com

 

Równie niesamowite wrażenie robi fakt, że na drugim brzegu rzeki pod niewielkim zadaszeniem siedzą uzbrojeni w karabiny żołnierze. Oni są już po stronie Jordanii i bacznie pilnują granicy. Praktycznie nie spuszczają wzroku z rzeki i znajdujących się w niej ludzi. Ich dłonie bez przerwy spoczywają na broni… jakby w oczekiwaniu na natychmiastową reakcję. Teren przeznaczony do chrztów otoczony jest sznurem z żółtymi bojami. Nikt nie może znaleźć się poza nim.

 

www.dominikakustosz.com

 

Dla wierzących z całego świata woda z rzeki Jordan ma bardzo symboliczne znaczenie i jest talizmanem. Z tego też względu większość osób w pobliskim sklepiku kupuje małe buteleczki, które napełnia brunatną cieczą, a następnie rozdaje bliskim po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Tak samo robi się ze świecami kupowanymi na straganach w Jerozolimie i zapalanymi w świątyni Grobu Pańskiego.

 

www.dominikakustosz.com

 

Kasr al-Jahud znajduje się nieopodal ujścia Jordanu do Morza Martwego. Warto wiedzieć, że rzeka ta przez większą część swojego biegu płynie poniżej poziomu morza. Jest zatem najniżej położoną rzeką na ziemi.

 

www.dominikakustosz.com