Loading

Rzepak – oliwa północy

Lipiec 2017

Rzepak – oliwa północy

Jadąc wiosną wzdłuż Balatonu między Siófok a Bélatelep trudno nie zachwycać się pięknem żółtych pól rzepaku. W tym samym czasie kwitną one także u nas i choć znam osoby, którym zapach tych kwiatów bardzo przeszkadza, to ja nie mogę nacieszyć się urokiem ich masowego kwitnienia. Jednakże to nie kwiaty są dla nas najcenniejsze a nasiona tej rośliny ponieważ to z nich wytłacza się olej, który wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym oraz jako biopaliwo.

 

www.dominikakustosz.com

 

Oliwa Północy, bo tak nazywany jest powszechnie olej rzepakowy, zawiera w swoim składzie witaminy A, E, K i D2 (która w organizmie przekształca się w D3) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, głównie kwas oleinowy ok. 60%, linolowy ok. 20 %( omega -6 ) i linolenowy 10 % (omega -3). Warto wiedzieć, że olej ten ma najwięcej witaminy E ze wszystkich dostępnych olejów roślinnych w naszym kraju i jest bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe od oliwy z oliwek. Właśnie te cechy sprawiają, że jest on niezwykle zdrowy i szczególnie polecany osobom, które nie jedzą zbyt wielu ryb.

Nierafinowany olej rzepakowy:

  • przeciwdziała miażdżycy
  • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby mięśnia sercowego
  • łagodzi objawy zapalenia stawów
  • reguluje przemianę materii.

 

www.dominikakustosz.com

 

Równie cenny jak oliwa północy jest miód rzepakowy. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza bogatemu składowi chemicznemu m.in.: olejkom eterycznym, związkom goryczowym, flawonoidom, cholinie, kumarynie, borowi, a także witaminom z grupy B, K, C oraz kwasowi nikotynowemu. Komu zatem polecany jest miód rzepakowy:

  • osobom z chorobami serca, które nie tylko wzmacnia ale poprzez wpływ na rozszerzenie naczyń wieńcowych także dotlenia
  • cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych oraz kaszel
  • osobom, które mają problemy ze zgagą, wzdęciami lub wrzodami żołądka
  • tym, którzy chcą polepszyć swoją przemianę materii
  • oraz tym, którzy chcą oczyści organizm z toksyn.

Co więcej, miód rzepakowy regeneruje nasze ciało przy długotrwałym zmęczeniu fizycznym i psychicznym, a także wzmacnia odporność organizmu.

 

Warto wiedzieć, że oprócz oleju rzepakowego i miodu z jego kwiatów można jeść także młode liście. Szczególnie cenione są one w Japonii o czym więcej pisze Oriental Queens podając nawet sposób ich przyrządzania.

 

www.dominikakustosz.com

 

Rzepak ma zastosowanie także w kosmetyce i farmacji. Czy wiedzieliście, że wyrabia się z niego glicerynę? Z 470 litrów oleju rzepakowego można uzyskać aż 120 kg gliceryny. Każdy kto miał styczność z robieniem naturalnych kosmetyków (kremów, szminek, czy mydeł) wie jak istotne ma ona znaczenie. Nie tylko pozwala połączyć ze sobą składniki, które normalnie się nie mieszają ale także wpływa na nawilżenie skóry. Jeśli chcecie odżywić swoją skórę, nawilżyć ją lub przyspieszyć gojenie drobnych ranek, to koniecznie raz w tygodniu nakładajcie na twarz miód rzepakowy. Będzie to maseczka o wielorakim działaniu, której efekty zobaczycie już po pierwszym użyciu.

 

www.dominikakustosz.com

 

Wiedzieliście, że Polska jest trzecim największym producentem rzepaku w Europie? Zgadnijcie kto jest na pierwszym i drugim miejscu 😉