Loading

Sól Ziemi

Październik 2015

Sól Ziemi

Uważam, że Sebastião Salgado jest mistrzem fotografii. Jego prace zapierają dech w piersiach i nie pozwalają oderwać od siebie oczu. Każde zrobione przez niego zdjęcie jest opowieścią… burzą emocji i myśli. Jest dowodem na to, że jeden obraz wart jest tysiąc słów.

Będąc w czerwcu w Portugalii, miałam niezwykłą okazję zwiedzenia wystawy fotograficznej z jego pracami. W ogromnej, dwupiętrowej galerii Cordoaria Nacional pokazano najbardziej znane fotografie Sebastião Salgado. Podzielono je tematycznie i geograficznie na pięć części: Południowa Półkula, Afryka, Ziemie północy, Amazonka i Pantanal.

 

_MG_5129

 

Na wystawie zaprezentowano 245 fotografii pochodzących z 8 lat podróży. Wszystkie fotografie są biało-czarne i wszystkie zachwycają. Przedstawiają ludzi, zwierzęta i krajobrazy… piękno i różnorodność świata, który przestaje istnieć. Każde zdjęcie Sebastião Salgado jest lekcją dla innych fotografów. To co obserwatorzy wyciągną dla siebie jest już ich indywidualną kwestią.

 

_MG_5143

 

Kurator wystawy – Lelia Wanick Salgado – rewelacyjnie ujęła kwintesencję przekazu eksponowanych fotografii mówiąc, iż „są hołdem planety w niebezpieczeństwie”.

 

_MG_5154

 

Wejście na wystawę kosztowało 5 i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że były to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy podczas mojego pobytu w Lizbonie 🙂

Dzisiaj odbędzie się polska premiera filmu Sól Ziemi, który jest opowieścią o życiu i fotografii o Sebastião Salgado. Ponieważ miałam okazję już go zobaczyć gorąco Was zachęcam do obejrzenia tego dzieła. Film jest wzruszający, dający do myślenia i przerażający jednocześnie. Jest absolutnym arcydziełem pod względem połączenia piękna fotografii z muzyką. Przede wszystkim jest też opowieścią o człowieku, który 40 lat swojego życia poświęcił na obserwowanie stanu naszej planety i nas samych. Pokazuje psychiczną siłę Sebastião Salgado oraz momenty jego słabości. Co więcej, film ten jest także opowieścią o rodzinie i ogromnej miłości, którą darzą się jej członkowie.

 

7708847.3

 

Napiszcie czy i Wam film podobał się tak bardzo jak mnie?