Loading

Wiszące ogrody i Światowe Centrum Wiary Bahá’i

Lipiec 2016

Wiszące ogrody i Światowe Centrum Wiary Bahá’i

 Bahá’i to najmłodsza niezależna, monoteistyczna religia świata, która została założona przez Bahá’u’lláha (a właściwie Mirzá Husayn-‚Aliego) w Iranie w XIX wieku. Wstyd się przyznać ale przed wyjazdem do Izraela nie wiedział praktycznie nic ani o samej wierze jak i o Ogrodach Bahá’i.

 

www.dominikakustosz.com

 

Nim opowiem Wam o Ogrodach to wspomnę kilka słów o wyznaniu Bahá’i. Jak się bowiem okazało jest mi ona bardzo bliska i odzwierciedla mój światopogląd na kilka ważnych tematów. Przede wszystkim wiara Bahá’i uczy, że prawda religijna jest postępowa a nie ostateczna. Co więcej, główne prawa i zasady wiary ogłoszone przez Bahá’u’lláha brzmią:

 • należy odrzucić wszelkie formy uprzedzenia
 • należy uznać pełną równość między obydwiema płciami
 • należy uznać wspólne źródło i zasadniczą jedność wszystkich religii świata
 • nie wolno dążyć ani do skrajnego bogactwa ani ubóstwa
 • należy szerzyć powszechną edukację
 • należy uznać prawo każdego do niezależnego poszukiwania prawdy
 • i co najważniejsze należy uznać, że wiara musi być w zgodzie z rozumem, oraz że nauka i religia powinny pozostać w harmonii!

 

www.dominikakustosz.com

 

Ogrody Bahá’i, nazywane też Wiszącymi Ogrodami, są odzwierciedleniem wiary. Panuje tutaj niesamowita harmonia, cisza i atmosfera kontemplacji. Wstęp na teren Ogrodów i do Mauzoleum jest bezpłatny, nie ma tutaj także straganów i sprzedawców, ani żadnych nagabywaczy. Aby w pełni cieszyć się pięknem tego miejsca najlepiej jest przyjść tutaj z samego rana, gdy złociste promienie porannego słońca sączą się przez gałęzie drzew i oświetlają kwiatowe kompozycje.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Ogrody zostały zaprojektowane przez kanadyjskiego architekta Fariboro Sahbie na wzór klasycznych ogrodów francuskich. Mają one tworzyć drogę prowadzącą do Mauzoleum. Aby jeszcze bardziej zachwycały swym pięknem zgromadzono w nich różnego rodzaju rzeźby głównie nawiązujące do kultury chińskiej.

 

www.dominikakustosz.com

rzeźby

www.dominikakustosz.com

 

Ogrody mają formę tarasów i znajdują się na zboczu góry Karmel. Rozciągają się na długości 1 km, a ich najwyższy punkt znajduje się na wysokości 250 m n.p.m.. Szerokość ogrodów w najwęższym miejscu ma 60 m a w najszerszym aż 400. Ogród podzielony jest na 3 części, a każdą z części oddziela jezdnia. Jednak dzięki mostkom można go bez przeszkód przejść. Z najwyższego ogrodu rozciąga się bajeczny widok na ogrody i panoramę miasta oraz zatokę. Natomiast w części środkowej znajduje się Mauzoleum Bába. Jego wysoka na 11 metrów kopuła błyszczy złotym blaskiem z daleka. Jest to największa ozdoba mauzoleum. Zrobiono ją z 12 tysięcy dachówek w kształcie rybich łusek wykonanych w Holandii. Dachówki robiono techniką wypalania szkliwa z płatkami złota to dlatego tak pięknie błyszczą w promieniach słońca.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Mauzoleum Bába jest najświętszym miejscem dla Bahaitów. Báb był perskim kupcem, który uważany jest za posłańca Bożego  i zwiastuna Bahá’u’lláha. W roku 1850 został on rozstrzelany publicznie w Tabrizie za głoszone idee. Przez 60 kolejnych lat wyznawcy bahaizmu ukrywali jego ciało, aby w roku 1909 przenieść je do Izraela i pochować na zboczu góry Karmel. Do mauzoleum wchodzi się na boso, nie wolno tutaj fotografować ani rozmawiać. Wewnątrz marmurowego grobowca podłogi wysłane są perskimi dywanami i płatkami róż. W powietrzu unosi się ich aromat, który miesza się z zapachem innych kwiatów zdobiących grób. Na jednej ze ścian powieszona jest modlitwa nazywana „Tablicą Nawiedzenia„. Jest to miejsce czci, duchowej zadumy i skupienia. Jakże inne od głośnego i przepełnionego nienawiścią grobu Chrystusa znajdującego się w Jerozolimie.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Kilka praktycznych porad:

 • Mauzoleum Bába otwarte jest tylko od 9:00 do 12:00
 • Ogrody Bahá’i otwarte są od 9:00 do 17:00
 • główne wejście do Ogrodu i Mauzoleum znajduje się przy 80 Hatzionut Avenue
 • ogrody zamknięte są tylko 10 razy w roku podczas Yom Kippur oraz w czasie 9 świątecznych dni Bahá’i (aby poznać ich daty kliknij tutaj)
 • zdaża się, że ogórd ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających zamykany jest podczas obfitych deszczy (niestety w tym czasie stopnie w ogrodzie stają się niezwkle śliskie)
 • więcej informacji na temat wiary Bahá’ia można przeczytać na stronie www.bahai.org

 

www.dominikakustosz.com

 

Ogrody Bahá’i wraz z Mauzoleum Bába oraz Centrum Akko 8 czerwca 2008 roku wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.