Loading

Świątynie Bagan

Styczeń 2011

Świątynie Bagan

O świątyniach z Bagan najlepiej byłoby nie mówić nic tylko je podziwiać. Warto jednak poznać choć kilka szczegółów ich architektury, aby nie pozostać zupełnym ignorantem 😉

 

_MG_6516

 

Można powiedzieć, że Birma zawdzięcza swoje dziedzictwo kulturowo-religijne królowi Anawrahta, który panował od 1044 do 1077 roku. Po pierwsze wprowadził on Buddyzm Therawadę. Po drugie przeniósł stolicę do Bagan i rozpoczął budowę tysięcy świątyń. Jego następcy kontynuowali dzieło dzięki czemu na terenie 16 km2 możemy podziwiać efekty ich działalności.

 

_MG_6221

 

Świątynie były budowane z trzech typów materiałów: drewna (gł. tekowego), piaskowca i cegły. Świątynie drewniane niestety uległy zniszczeniu. Również większość świątyń z piaskowca nie wytrzymało próby czasu. Za to budowle z cegły okazały się najtrwalsze. Zasadniczo w Bagan są dwa podstawowe typy budowli: pagody i świątynie prostokątne.

 

Świątynie Bagan1

_MG_6270

Świątynie Bagan

 

Pagody (w Birmie nazywane Paya) mają kształt odwróconego dzwonu umieszczonego na tarasach (zazwyczaj sześciokątnych). Przykładami pagód są: Bupaya Pebinkyaung, Lawkananda, Shwesandaw i Ngakywenadaung. Shwezigon jest najbardziej czczona, a Dhammayazika jest największa. Pagody są miejscem kultu, podczas gdy świątynie są przede wszystkim miejscem medytacji. Z tego też powodu Pagody są ozdobione, posiadają wiele elementów przyciągających wzrok (freski), słuch (liczne dzwoneczki), a nawet węch (kadzidełka). Świątynie są natomiast mroczne i surowe w wystroju, aby nie rozpraszać medytujących.

 

_MG_6498

 

Świątynie podzielone są na dwa typy: z jednym wejściem i przedsionkiem lub z czterema takimi samymi wejściami. Zdarza się, że wejście od wschodu jest większe od pozostałych i posiada przedsionek. Jako zobrazowanie takich świątyń można wymienić choćby: Thatbyinnyu, Gawdawpalin, Dhammayangyi, Sulamani i Htilominlo.

 

Świątynie Bagan2

 

Najciekawszym elementem architektury Bagan jest zastosowanie łuków półkolistych. Nigdzie indziej w Azji nie były one stosowane nawet w tak zaawansowanych cywilizacjach jak chińska, czy indyjska.

 

_MG_6551