Loading

Tulipomania

Maj 2016

Tulipomania

Tulipany są narodowym symbolem Holandii jednakże pochodzą one z Azji Mniejszej. Kwiaty te do Europy trafiły w roku 1554 za sprawą markiza Augierius Ghislain de Busbecqa.

 

www.dominikakustosz.com

www.dominikakustosz.com

 

Z czysto botanicznego punktu widzenia tulipany to rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych (Liliaceae). Zalicza się do niego około 120 gatunków i co najmniej 15 tysięcy odmian! Nikogo nie powinno więc dziwić wiosenne szaleństwo tulipanowej feerii barw.  Jeśli więc chcecie podziwiać te kwiaty w absolutnie zachwycającej aranżacji to koniecznie musicie się udać do ogrodu botanicznego Keukenhof. Jednakże o samym ogrodzie opowiem Wam w następnym wpisie.

 

www.dominikakustosz.com

 

Jak pisze Pani Halina Galera w Historii uprawy tulipanów w Europie:  „Stugębna plotka głosi, że za powstanie naukowej nazwy Tulipa (i nazw funkcjonujących w wielu innych językach: polskim – „tulipan”, niemieckim – „Tulpe”, angielskim – „tulip”, francuskim – „tulipe”) była wynikiem pomyłki językowej. Podobno de Busbecq dostrzegł kwiat tulipana zatknięty za turban jednego z Turków i zapytał go: „Co to jest?” Turek, sądząc, że markiz pyta o jego nakrycie głowy, odpowiedział uprzejmie: „Tulpana!”, co po turecku oznacza turban. W rzeczywistości czerwony tulipan to po turecku „laleh”, a słowo to zapisuje się takimi samymi literami, z których składa się imię Allah. Islamska tradycja zakazuje bezpośredniego powoływanie się na imię Boga, dlatego wśród mahometan tulipan stał się symbolem Allaha.”

 

www.dominikakustosz.com

 

Tulipany jak większość kwiatów mają swoją symbolikę. Każdy kolor oznacza jednak coś innego:

  • pomarańczowe – to moc, entuzjazm i pożądanie
  • żółte – to radość, pogodne myśli i szczęście
  • białe – to symbol czystości, szczerych intencji lub prośba o przebaczenie
  • różowe – to sentyment i troska
  • fioletowe – to królewska władza
  • czerwone – to oczywiście namiętna i prawdziwa miłość.

 

www.dominikakustosz.com

 

Wspólnym elementem w symbolice tulipanów jest natomiast czarny środek, oznaczający „serce zakochanego zaciemnione gorącą namiętnością”.

 

www.dominikakustosz.com

 

Warto wiedzieć, że pod koniec drugiej połowy XVI wieku zachodnią Europę, a w szczególności Holandię ogarnęło tulipanowe szaleństwo nazywane tulipomanią. Ceny kwiatów gwałtownie rosły więc każdy, kogo tylko było na to stać, skupował cebule tulipanów w nadziei, że szybko będzie mógł je odsprzedać za dużo większe pieniądze. Jak wiadomo, ze źródeł historycznych niektóre z cebulek kupowano oddając w zamian kamienice w Amsterdamie. W 1637 roku tulipan ‚Semper Augustus‚ został sprzedany za gigantyczną jak na owe czasy kwotę 13 tysięcy guldenów. Dodajmy w tym miejscu, że przeciętny roczny zarobek wynosił wówczas 150 guldenów. Łatwo się jednak domyślić, że tulipomania doprowadziła wiele osób do ruiny, a ostatecznie była także czynnikiem krachu na holenderskim rynku w roku 1637. Polecam Wam przeczytanie eseju Zbigniewa Herberta „Tulipanów gorzki zapach”, który opowiada niezwykła „historię (tego) jednego z ludzkich szaleństw”. Fragmenty eseju możecie przeczytać tutaj.

 

www.dominikakustosz.com