Loading

Vintgar

Sierpień 2017

Vintgar

Wąwóz Vintgar jest niewielki lecz niezwykle malowniczy dlatego koniecznie trzeba go odwiedzić. Znajduje się 4 km na północny zachód od Bled. Spacerując krętą dróżką po drewnianych mostkach (nazywanych Žumrove galerije), które przez niego prowadzą można podziwiać szmaragdową wodę rzeki Radovna. Nic dziwnego, że jego nazwa oznacza „Ogród winny” (wywodzi się od niemieckiego słowa weingarten). Nawiązuje ona bowiem właśnie do wijących się jak gałązki winorośli ścieżek wiodących po zboczach wąwozu. Są też jednak tacy, którzy twierdzą, że nazwa ta pochodzi od pobliskiej Winnicy. Jeszcze inni uważają, że gardziel wąwozu ma kształt kieliszka do wina. Nie wiadomo kto ma rację jednak pierwsza wersja wydaj mi się najładniejsza i najbardziej pasująca do tego miejsca.

 

 

Jest to też dobra okazja do poznania tutejszej bujnej roślinności. Intensywna zieleń mchów i zwisających ze zboczy wąwozu roślin, a także drzew bajecznie współgra z kolorem wody. Wąwóz Vintgar znajduje się na terenie Triglavskiego Parku Narodowego i w całości jest chroniony. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to iż panujący wewnątrz Wąwozu mikroklimat sprawia, że rosną tutaj niespotykane w innych miejscach rośliny. Jako pierwszy roślinność Wąwozu Vintgar opisał amator botanik, kapłan Janez Šafer. Mnie najbardziej podobały się młode buki zwisające nad wodą oraz pochylające się ze skał cyklameny purpurowe, które jakby z ciekawością oglądały przechodzących po ścieżce ludzi.

 

 

Wzburzona woda Radovny w wielu miejscach tworzy wodospady. Szczególnie urokliwy jest 13 metrowy wodospad Šum znajdujący się na końcu wąwozu. Jest to największy wodospad rzeczny w całej Słowenii. Popołudniu, gdy światło słoneczne pada pod ostrym kątem, tworzą się piękne świetlne smugi, które podświetlają rozproszone w powietrzu kropelki wody. Mając odrobinę szczęścia nad wodospadem można nawet zobaczyć barwną tęczę 🙂 Warto wspomnieć, że w Wąwozie są dwa elementy zbudowane przez ludzi. Jednym z nich jest kamienny most wybudowany w 1906 roku, po którym wciąż jeżdżą pociągi. Jest to największy most kamienny zachowany do naszych czasów w tak dobrym stanie. Ma on aż 33 metry wysokości i 65 metrów długości. Drugim jest natomiast mała tama, która kieruje wodę do niewielkiej elektrowni wodnej.

 

 

 

Uważa się, że Wąwóz został odkryty przez Jakoba Žumera w roku 1891. W zasadzie od razu został skartografowany, a następnie (w roku 1893) zaadoptowany jako atrakcja turystyczna! Przyznacie, że jest to wręcz bajkowe miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając Słowenię.

 

PS. Najbardziej aktualne informacje na temat kosztu wstępu do Wąwozu oraz dojazdów znajdziecie tutaj.