Loading

Zalipie – wioska opanowana przez kwiaty

Lipiec 2015

Zalipie – wioska opanowana przez kwiaty

Zalipie, nazywane Malowaną Wsią, niewątpliwie jest jedną z najbarwniejszych miejscowości w Polsce. Kwiaty zdobią ściany budynków, płoty, studnie, budy dla psów, ozdoby w ogrodach i przede wszystkim wnętrza domów.

7

Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku. Malowaniem od początku zajmowały się kobiety. Dawniej używały one farb w proszku, które mieszały z mlekiem lub pokostem. Zamiast pędzla używały najczęściej brzozowych patyczków. Obecnie ludowe artystki używają farb chemicznych i zwykłych pędzli.

Jedną z najbardziej znanych artystek z Zalipia jest Pani Felicja Curyłowa (1904-1974), w której domu znajduje się obecnie Muzeum. W skład Zagrody wchodzi drewniany dom, obora, stodoła i usytuowany za nią bróg na siano. W domu Pani Felicji można podziwiać wnętrze i przedmioty, które ozdobiła sama artystka. Na ścianach wiszą papierowe wycinanki i wianki z wykonanych z bibuły kwiatów, a z sufitów zwisają słomiane pająki. Jest to miejsce, w którym czas się zatrzymał.

10

11

 

Raz do roku (zazwyczaj w pierwszy weekend czerwca) w Zalipiu odbywa się konkurs Malowana Chata. Podzielony jest on na kilka kategorii: malatura nowa, utrzymanie starej malatury, zlecenie wymalowania domu przez malarki ludowe oraz malatury wykonane przez dzieci i młodzież. Jest to lokalne święto, któremu towarzyszą liczne dodatkowe atrakcje.

 

IMG_1452

 

Kilka praktycznych informacji:

1. Zagroda Felicji Curyłowej

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 10:00 – 18:00. W poniedziałek Muzeum jest zamknięte.

Warto wiedzieć, że Muzeum prowadzi warsztaty malarstwa.

2. Dom Malarek www.dommalarek.pl – to miejsce, w którym można kupić zalipiańskie pamiątki np. malowane deski do krojenia i obrazy. Jest to też siedziba Gminnego Ośrodka Kultury.

3. Kaplica pod wezwaniem św. Błażeja będąca częścią kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Józefa skrywa prawdziwe zalipiańskie skarby np. malowany ołtarz pochodzący okresu z przed I Wojny Światowej. Warto o tym wiedzieć bo sam Kościół nie wygląda zbyt imponująco i nie zachęca do zwiedzania go.

 

Kilka porad fotograficznych:

1. Weź ze sobą statyw. Dzięki niemu zrobisz idealne, nieporuszone fotografie.

2. Pamiętaj o złotym podziale nawet gdy fotografujesz jedynie wybrane motywy, a nie całe domy.

3. W Zalipiu przyda się nie tylko dobry zoom, ale także obiektyw szerokokątny.

4. Przydatny będzie także filtr polaryzacyjny, który nie tylko wzmocni kolor nieba, ale także pozwoli uniknąć odbić w oknach domów.

6

Zobacz galerię